Осмината митничари от ГКПП Малко Търново, които са подсъдими за вземане на подкупи от преминаващите през пункта, са оправдани на първа инстанция от Софийския градски съд, съобщи „Лекс“. Прокуратурата за втори път се проваля по това дело, тъй като Апелативният съд вече веднъж го върна за преразглеждане.
Според обвинението служителите са събирали в „обща каса“ пари за обработка на документи на шофьори. Схемата действала от декември 2016 г. до края на 2017 г., а най-често подкупи били принуждавани да дават шофьори на автобуси и камиони от Турция.
Прокуратурата твърди, че пари били искани при нередности в документите, включително при извеждане на деца от един родител, без пълномощно от другия. Шофьорите плащали, за да минат по-бързо и да не бъдат проверявани обстойно багажите и товарите в камионите и автобусите. Схемата включвала искане на суми от 20 до 60 лева, които се събирали при началника на смяна и в края на деня се разпределяли. Шофьорите пък трябвало да оставят парите между предаваните документи за проверка. Отказалите да платят пък били подлагани на най-строгите проверки.
Първоначално осъдените бяха Кирил Костов, Благой Димитров, Сергей Атанасов, Петко Грудов, Георги Ташев, Денис Юсеин. Шефът на смяна на граничния пункт Георги Костадинов и Николай Маринов бяха оправдани. Граничарите бяха подсъдими първо в Специализирания наказателен съд.
Апелативните съдии обаче приеха след това, че в присъдата на състава на спецсъда с председател Пламен Панайотов липсвали мотиви, а някои части от обвинителния акт били преписани, без да бъдат анализирани. Втората инстанция прие за противоречиви и показанията на тайните свидетели, тъй като посочвали дати на предавани подкупи, които не съвпадали със записаните със специални разузнавателни средства, а обвинението се крепяло само на тях.
Така делото се върна обратно в спецсъда, но след закриването му беше прехвърлено в СГС. Преди дни състав на СГС от закрития спецсъд с председател и докладчик Виржиния Петрова оправда всички подсъдими, като тепърва предстои да станат ясни и мотивите към присъдата. Тя обаче не е окончателна и прокуратурата може да я протестира пред Софийския апелативен съд.