Нова версия за трагедията със загиналите пилоти – неправилни команди

0

Черната кутия и документите за полета, при който загинаха старши лейтенант Венцислав Дункин и майор Петко Димитров, вече са при разследващите. Военна прокуратура и военна полиция днес направиха допълнителен оглед на мястото на авиокатастрофата.
Фаталният инцидент може да се дължи на пилотска грешка, техническа неизправност, но и на неправилно подадени команди. Това са трите версии, по които разследващите от Военно-окръжна прокуратура Пловдив работят. Намерената черна кутия на самолета е сравнително запазена и предстои да бъде разчетена информацията от нея. Разследването ще бъде дълго, заради сложните експертизи и множеството свидетели, които трябва да бъдат разпитани.
Загиналите майор Петко Димитров и ст. лейт. Венцислав Дункин

От рано сутринта следствените действия бяха подновени. Извършен беше допълнителен щателен оглед на периметъра, където се разби учебно-бойния самолет L-39.
„Черната кутия е намерена и по мнение на военните, които разбират от тези неща, е сравнително запазена, може би ще се разчете. Това са предварителни данни“, каза майор Христо Анчев, който е прокурор от Военно-окръжна прокуратура.
Три са версиите, по които се работи.
„Дали е пилотска грешка или техническа, или пък неправилно зададени команди, но от командния център – това ще се установява и ще го установим, само че няма да стане бързо. Ако има грешка в командването, едва ли те ще ни съдействат изцяло, т.е. ако има такъв момент, ще трябва да го установим по трудния начин“, допълни майор Анчев.
Веднага след катастрофата се появи неофициална версия сред военните авиатори, че от командния пункт са наредили на Дункин и Димитров да направят няколко ефектни маневри и след това да кацат. 
А военните накараха всички оператори и фотографи да изтрият видеата и кадрите на катастрофата, които са заснели.
Разпитват се свидетели. Иззета е и ще бъде анализирана цялата документация от авиобаза Граф Игнатиево, свързана с планирането и осъществяването на полета. Още вчера от авиобазата в Долна Митрополия, където е зачислен падналия самолет, е иззета техническата документация. Както стана ясно, той е бил реновиран в Чехия и върнат у нас в края на юни. Разследващите ще анализират всички видеокадри, запечатали тежкия инцидент.
Два самолета L-39, единият от които се разби, бяха паркирани пред централната стоянка в авиобаза Граф Игнатиево, готови да участват в генералната репетиция за авиошоуто в събота.

Два самолета L-39, единият от които се разби, бяха паркирани пред централната стоянка в авиобаза Граф Игнатиево, готови да участват в генералната репетиция за авиошоуто в събота.
„Самите военни от формированието са предоставили кадри, ще бъдат приобщени, ще се гледат и те, разбира се“, каза още майор Анчев.
Практиката по разследването на подобни авиационни катастрофи показва, че заради сложността на експертизите, които трябва да се направят, са необходими много повече от два месеца, какъвто е законовият срок за приключване на следствените действия, пише БНТ.
Мястото днес беше допълнително обезопасено от военните. Няма официална информация дали е засегната критична инфраструктура в базата и дали всички подготвителни и тренировъчни полети на военните са отменени.

Оставете отговор

Вашият e-mail няма да се показва.