НЯМА СРАМ! Спряганият за бъдещ министър на транспорта Любен Нанов смуче коктейли с течен азот на Бали като гангстерите
Компрометираният Любен Нанов, спряган за възможен министър на транспорта, смуче коктейли с течен азот на индонезийския остров Бали, видя репортер на Narod.bg.
Любен Нанов (вляво) троши пачки по време на луксозна ваканция в компанията на Милен Керемедчиев
Досущ като неосъществен бос на мафията два пъти уволняваният заради съмнения за корупция чиновник разпалено обяснява тайните на специалните коктейли във видео, публикувано от бившия заместник-министър на външните работи Милен Керемедчиев.
Проверката на Narod.bg установи, че видеото с нашите баровци с политически мераци е заснето преди седмица.
Припомняме, че още утре, 19 август, трябва да стане ясно дали посочената за бъдещ служебен премиер Горица Кожарева ще даде пълна папка с готов кабинет на президента Румен Радев и дали сред имената ще открием проваленият Любен Нанов, което ще предизвика сериозен скандал заради миналото му, изпълнено с повече от скандални истории с криминален привкус.
ВИДЕОТО с купона на проваления чиновник Любен Нанов вижте тук:
Както вече писахме, два пъти изритваният след корупционни скандали чиновник може и да бъде пробутан за министър на транспорта и съобщенията, където да оперира в полза на „наши хора” с европейските милиарди.
Досегашният шеф на Изпълнителна агенция „Железопътна администрация” (ИАЖА) бе изритан за пореден път от управленски пост в петък, 16 август. Оказа се, че Любен Нанов бил на „събеседване“ с потенциалния служебен премиер Горица Кожарева още същия ден, в който бе изритан от ИАЖА.
През декември 2021 г. тогавашният министър на транспорта Николай Събев освободи от длъжност, т.е., уволни, Любен Нанов, който към оня момент пък бе управител на друга важна структура в железниците – „БДЖ – Пътнически превози“.
През зимата на 2021-а прокуратурата започна проверка в „Българските държавни железници” по сигнала, внесен от предходния служебен министър на транспорта Христо Алексиев. Тогава прокурори и следователи нахлуха в централата на железниците, откъдето иззеха документи. Действията на разследващите бяха по образувано на досъдебно производство за съзнателно сключване на неизгодна сделка, от която е произлязла значителна вреда за предприятието.
Далаверата, в която бе замесено името на Любен Нанов, започна да се разплита след одитен доклад от октомври 2021-а, свързан с обществена поръчка за петгодишна техническа поддръжка на дизелови мотрисни влакове, собственост на „БДЖ-Пътнически превози“ ЕООД.
Мотрисите са закупени през 2005 година. Предмет на разследване са както обстоятелствата, свързани с подготовката на обществената поръчка, така и със сключването и изпълнението на договора за ремонт с фирмата изпълнител през 2019 г.
Трябваше да се установи дали срещу извършените по договора плащания е имало реални дейности от изпълнителя, както и дали фирмата-изпълнител е имала ресурса да извършва възложените ремонтни дейности. Прогнозната стойност за петгодишен период на действие на договора бе 137 001 704,46 лв. без ДДС.
От Софийската градска прокуратура тогава обясниха, че има обосновани съмнения, че вместо описаните в договора за ремонт мотриси, са ремонтирани други влакове. Затова прокуратурата ще провери и дали са изрядни всички плащания, както и дали по предоставените и платени фактури има извършени дейности, съобщи тогава заместник-градският прокурор Иво Илиев.
В одитния доклад се съдържат твърдения за редица нарушения при подготовката, сключването и изпълнението на договора. Затова и тогавашният транспортен министър Христо Алексиев сезира държавното обвинение, а Николай Събев, който го наследи на поста, освободи от длъжност управителя на „БДЖ – Пътнически превози“ Любен Нанов.
Скандалът добива нови измерения с уточнението, че в кримисхемата лъсна името на шефа на охранителната фирма „Клуб 777” Валери Димитров, който да ремонтира старите вагони на завишени цени в дряновското „Вагонен завод – Интерком“ АД, което е негова собственост.
Не е тайна, че името на Валери Димитров се появява около фалиралата „Кристалбанк”.
Скандалният бизнесмен лъсва през годините в най-различни скандали и престъпни схеми. Започвайки от организиране на бригади за рекет и изнудване през 90-те, през фалита на „Кристалбанк”, инсцениран от него обир на обществен трезор на столичната ул. „Княз Борис I” и десетки други престъпления.
През 2009 год. най-малко 106 сейфа, пълни с левове и валута, златни накити и документи, бяха ограбени от апашите, преоблечени като полицаи. Полицията тогава подозира собственика на трезора Валери Димитров, но не намира достатъчно доказателства.
Според близки до Димитров самият той при финансови проблеми отварял сейфовете на своите клиенти с подправени ключове.
Тогавашният зам.-министър на транспорта Григорий Григоров пък се оказа приятел на Валери Димитров от години. Григоров дори работил на трудов договор във фирма, собственост на Димитров.
Така стигаме до сделката – Григорий Григоров, по онова време вече шеф на БДЖ, сключва договор с Валери Димитров на стойност над 30 млн. милиона лева с ДДС за ремонт на 15 вагона, което означава, че стойността за ремонт само на един с ДДС излиза на 2 милиона лева.
Вагоните са произведени в средата на 80-те в същия завод в Дряново, когато той е бил държавна собственост.
Колосалната далавера претърпя развитие в началото на 2023-а, когато министърът на транспорта Георги Гвоздейков обеща пред парламентарната комисия по транспорт, че държавата ще търси правата си заради неизпълнени задължения от страна на дряновското „Вагонен завод – Интерком“ АД на Валери Димитров по договор с „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД за модернизация на 15 пътнически вагона. Договорът е удължаван няколко пъти, направени са и авансови плащания за над 9 милиона лева.
Зад всички тези криминални схеми за стотици милиони прозира едно име – Любен Нанов, който е винаги на високи постове в ощавеното БДЖ, разкри наскоро източникът на Narod.bg.
Скандалният Григорий Григоров се върна на бял кон във властта през юни 2023-а, когато властта бе обсебена от брокери от ПП – ДБ. Тогава разследваният от прокуратурата бивш шеф в БДЖ стана зам.-министър на транспорта в кабинета на злощастния „академик” Николай Денков.