Студентите взимат 1800 лева стипендия

0

Студентите от държавните и частните университети вече ще могат да получават стипендия, ако се включат в апробиране на дуално обучение извън предвидената по учебен план практическа подготовка. Това предвиждат промени в постановлението за предоставяне на студентски стипендии, предложени от МОН. Предвидено е за 400 часа работа младежите да получават 1800 лв.

В момента има възможност за изплащане на стипендия за студенти, участващи в студентска практика, като размерът й е определя по часова ставка. С предложените от МОН поправки е планирано тази часова ставка да се увеличи от 2.50 лв. на 4.50 лв. за астрономически час проведена студентска практика. Това означава, че максималната сума, която може да получи един студенти от студентска практика, която е до 240 часа, скача от 600 на 1080 лв. Предвидено е и актуализиране на размера на присъщите при провеждането на една студентска практика разходи – от 320 лв. на 577 лв. Въпросната сума, която не е била променяна в последните 5 г., включва възнаграждението за академичния наставник на студента и за неговия ментор, определен от работодателската организация, в която се провежда практическото обучение, застраховката на студента за времето на студентската му практика, както и пътните разходи.

С промените се добавя възможност за стипендия и на студенти, които ще се включат в апробиране на дуално обучение във висшето образование. „В последните години дуалното обучение намери успешна реализация в училищното образование, след като беше апробирано по време на изпълнението на проекти, финансирани с европейски средства.

Този успешен модел на обучение следва да бъде надграден, като се даде възможност за прилагането му и във висшето образование“, пишат в мотивите си от МОН. Те се аргументират, че за да имат младите хора мотивация да придобиват практически приложими познания, е необходимо да им бъде предложено адекватно възнаграждение при провеждането на практическо обучение, независимо дали то ще бъде под формата на студентска практика или на апробиране на дуално обучение.

Размерът на стипендията при апробиране на дуално обучение също се предлага да е 4.50 лв. на час, а размерът на присъщите разходи за апробиране на дуално обучение – 922 лв., като по-голямата сума тук се налага заради привличането на необходимия брой академични наставници и ментори, които пряко да се ангажират с практическите обучения на младежите. Тъй като апробиране на дуално обучение включва 400 часа практическо обучение на работно място, стипендията за един студент възлиза на 1800 лв.

„Студентската практика“ е практическо обучение на конкретно работно място за период от 240 астрономически часа, в които студентът пребивава в работна среда в организацията, в която се извършва обучението. Под „апробиране на дуално обучение“ пък се разбира практическо обучение на конкретно работно място за 400 астрономически часа, в които студентът пребивава в реална работна среда в организацията, в която се извършва практическото обучение, до въвеждането на дуална форма на обучение в нормативната уредба. От тази година тя ще се изпробва пилотно в пет висши училища с помощта на оперативна програма „Образование“.

Разходи

Като част от присъщите разходи е планирано броят на часовете, в които ще е ангажиран академичният наставник за 1 студентска практика, да е 5 часа, а часовата ставка да е 39.28 лв. на час (при 21.88 лв. до сега), с вкл. всички задължителни осигурителни вноски. Така, за 5 часа един наставник ще може да получи 196.40 лв. възнаграждение. Броят на часовете, в които ще е ангажиран академичният наставник за апробиране на дуално обучение пък, се предлага да е 8 часа, при запазване на часовата ставка от 39,28 лв. на час, с вкл. всички задължителни осигурителни вноски. Така един наставник за апробиране на дуално обучение ще може да получи за 8 часа 314.24 лв.

При менторите нещата изглеждат така – часовете, в които ще е ангажиран ментор за 1 студентска практика, ще са 10 часа при часова ставка – 36.92 лв. на час (досега 20.56 лв.), т.е. общо 369.20 лв. за десет часа. Броят на часовете, в които ще е ангажиран менторът за апробиране на дуално обучение, пък ще е 16 часа, при запазване на часовата ставка от 36,92 лв. на час, т.е. 590.72 лв.

Докторантски стипендии

Стипендията на докторантите в държавните висши училища и научни организации става 1 227 лв. от 1 април 2024 г., реши правителството.

Увеличението е с 227 лв. и гарантира заложения в закона за висшето образование размер, който да е не по-малък от 150 на сто от минималната работна заплата за страната за последните 12 месеца. Промяната ще засегне 3405 докторанти, обучаващи се в редовна форма в държавните висши училища и 223 в научните организации.

Оставете отговор

Вашият e-mail няма да се показва.